ABC kolizji, #3: Prawo do auta zastępczego

ABC kolizji, #3: Prawo do auta zastępczego

Jesteś poszkodowanym w kolizji drogowej, a twój samochód wymaga naprawy? Masz prawo do auta zastępczego na ten okres. To ubezpieczyciel z polisy OC sprawcy pokryje koszt jego udostępnienia. Tym samym nie trzeba być skazanym na jazdę taksówką, drogi wynajem pojazdu z wypożyczalni czy jazdę komunikacją miejską.

W tej materii wiele się zmieniło. Kilka lat temu mało kto korzystał z możliwości otrzymania auta zastępczego, gdy jego samochód został uszkodzony podczas kolizji drogowej. Tym bardziej, że towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie informowały o przysługujących nam prawach. Ba, niejeden kierowca usłyszał, że nic takiego nie może mieć miejsca. Dlaczego?

– Koszty. Ubezpieczyciel musi bowiem zapłacić firmie, która udostępnia auto poszkodowanemu kierowcy, tej samej klasy co jego uszkodzony pojazd – odpowiada Radosław Bańkowski z białostockiej firmy motoryzacyjnej RYCAR.

Wszystko zmieniło się w 2011 roku. Wtedy to Sąd Najwyższy zakwestionował praktyki firm ubezpieczeniowych.

Jak to działa obecnie?

– Teoretycznie poszkodowany może domagać się od ubezpieczyciela sprawcy zwrotu wydatków poniesionych na wynajem auta zastępczego. Ale praktycznie nie jest to stosowane ze względu na konieczność dopełniania formalności, wypełniania druków itd. – wskazuje Radosław Bańkowski. – Zwykle więc procedurą zajmują się firmy, takie jak nasza. Klient po podpisaniu pełnomocnictwa otrzymuje od nas samochód zastępczy na czas naprawy bądź do czasu wpłynięcia na jego konto odszkodowania za szkodę całkowitą. I właściwie nie zawraca sobie głowy tym, innymi formalnościami, ponieważ to już my kontaktujemy się z ubezpieczycielem.

Należy pamiętać, że aby otrzymać auto zastępcze, trzeba wpierw zgłosić szkodę ubezpieczycielowi sprawcy, gdyż firmom oferującym samochody zastępcze potrzebny będzie numer danej szkody. Następnie z takiego pojazdu można korzystać do czasu zakończenia naprawy uszkodzonego auta albo wypłacenia pieniędzy za tzw. szkodę całkowitą – plus pięć dni na zorganizowanie drugiego auta. W tym ostatnim przypadku procedura trwać może maksymalnie do 30 dni, ale ubezpieczyciele przeprowadzają ją znacznie szybciej.

Skomentuj

Twój komentarz będzie widoczny niebawem.